Vandens telkinių aeravimas

Tvenkinio produktyvumas priklauso nuo įvairiausių veiksnių: pradedant vandens kokybe, baigiant deguonies rėžimu. Tvenkinį reikia nuolat puoselėti, švarinti, rūpintis jo flora ir fauna.

Kaip žinia, daugeliui iškyla klausimas: „O kaip išsaugoti žuvis po ledu?“. Dauguma žuvų augintojų mano, kad būtina nuvalyti sniegą, tada saulė atgaivins tvenkinio augaliją, kuri gamins deguonį. Bet užtenka keletos apsiniaukusių dienų ir vėl tvenkinio augalai apmirs. Eketėmis tvenkinio vandens deguonimi taip pat neprisodrinsi. Jos bematant užsitraukia ledu. Eketė gali būti naudinga tik tiek, kiek pro ją į vandenį patenka šviesos. Geriausias sprendimas išsaugoti žuvis žiemą – vandens aeravimas (prisotinimas deguonimi).

Vasarą aeratoriai yra naudojami vandens prisotinimui deguonimi, kai nėra pakankamo deguonies kiekio vandenyje. Žiemą aeratoriai padeda išgyventi žuvims – jie naudojami vandens ventiliavimui karpinių žuvų auginimo vietose, o svarbiausia, jie naudojami vandens telkinių oro prisotinimui.

Kaip veikia aeratoriai?

Vandens aeratorių atliekamos funkcijos: aeracija, oksidavimas, degazavimas, cirkuliacija, išsluoksniavimas, putų išmetimas, vandens ir dugno valymas.
  • Vandens aeratoriai pučia didelį kiekį mažyčių burbuliukų formos orą į vandenį reguliuojamame aukštyje (0,5-2 metrų). 
  • Sūkuriuodamas jis vandenyje sumaišo orą ir deguonį.
  • Pakankamame gylyje aeracija neutralizuoja teršiančius elementus. 
  • Aeratorius garantuoja geresnį deguonies patekimą į vandenį. Jis gali paduoti gryną deguonį be išsisklaidymo nuo 0,5 iki 8 metrų atstumu.
  • Aeratorius iš vandens pašalina kenksmingas dujas.
  • Sukurdamas horizontalią vandens srovę ir vertikalią oro srovę vandenyje, aeratorius trukdo visų rūšių sluoksniavimuisi, išsaugodamas nekintančią ekosistemą.
  • Vandens aeratorius apsaugo nuo dujų kišenių susidarymo.
  • Priklausomai nuo tvenkinio dydžio yra parenkamas aeratoriaus galingumas ir orapūtė. Pvz.: membraninė 60 W galingumo orapūtė gali įpūsti apie 60 l/min oro.

Pastaba: efektyviai gelbėti žuvis reikia, kai deguonies kiekis sumažėja iki ne mažiau nei 2.5 mg/l. Vėliau gali būti per vėlu. Taip pat rezultatai bus teigiami tik nedideliuose kelių arų ar hektarų ploto telkiniuose. Ežeruose, kurių plotas šimtai hektarų, efektyvu gali būti tik pratakumo padidinimas.

Užklausos forma